Terapia manualna

terapia manualna

Czym jest terapia manualna? Wg definicji Międzynarodowej Federacji Terapeutów Manualnych (FOMPT), jest to „wyspecjalizowany obszar fizjoterapii poświęcony postępowaniu w chorobach nerwowo-mięśniowo-szkieletowych, oparty na wnioskowaniu klinicznym i stosowaniu wysoce swoistych metod leczenia, w tym technik manualnych i ćwiczeń leczniczych”.  Nie jest to zatem tylko synonim masażu.

 

Bóle pleców, czyli w jakich dolegliwościach pomoże terapia manualna

Terapię manualną stosuje się w wielu przypadkach odwracalnych zaburzeń funkcjonalnych układu ruchu. Bóle pleców czy kręgosłupa należą do najczęstszych przyczyn z jakimi pacjenci przychodzą do fizjoterapeuty stosującego terapię manualną. Pomaga ona jednak również w innych dolegliwościach, takich jak: migreny, nerwobóle, stany napięcia mięśni czy zmiany zwyrodnieniowe stawów kończyn. Warto zapytać fizjoterapeutę czy ta metoda rehabilitacji pomoże w Państwa przypadku. W tym celu zachęcamy do kontaktu z Rejestracją pod numerami 22 826-63-18 i 500-005-083.

 

Leczmy przyczyny nie skutki

Podstawą przeprowadzenia rehabilitacji jest właściwa diagnoza. Pierwsze spotkanie z fizjoterapeutą polega na bardzo dokładnym wywiadzie z pacjentem i wykonaniu badań, które pozwolą znaleźć przyczynę występowania dolegliwości. Elementami badania są oględziny, palpacyjne (badanie dotykiem w celu wykrycia nieprawidłowości), testy mięśniowe i ocena ruchomości stawów. Dopiero po dokładnej diagnostyce fizjoterapeuta decyduje się na jedną z metod leczenia.

 

Różne metody terapii, czyli leczenie dopasowane indywidualnie

W terapii manualnej wykorzystuje się wiele różnych metod w zależności od źródła bólu, który chcemy uśmierzyć. Są to:

  • mobilizacje
  • manipulacje
  • masaż
  • neuromobilizacje
  • stretching

 

Fizjoterapeuta dobiera jedną lub kilka metod wymienionych powyżej w zależności od tego czy przyczyną bólu jest staw, nerw, więzadło czy mięsień.

 

Jak utrzymać pozytywne efekty terapii

Choć rola fizjoterapeuty jest kluczowa w terapii manualnej, to nie mniej ważne jest zaangażowanie samego pacjenta. Po przeprowadzeniu terapii fizjoterapeuta zaleca pacjentowi ćwiczenia do wykonywania w domu, które pomogą w zapobieganiu powstawania urazów w przyszłości.

 

Aby dowiedzieć się więcej o terapii manualnej, skontaktuj się z nami pod numerami: 22 826-63-18 lub 500-005-083

Szybki kontakt!
+
Wyślij!